Kāds būs rudens un kāda būs 2019/2020.gada ziema ?

Ir Augusta beigas un vasara jau tūlīt būs beigusies, jo pēc kalendāra jau pēc nedēļas sāksies Septembris, kurš ir pirmais rudens mēnesis. Kaut arī meteoroloģiski Septembris vēl gluži nav rudens mēnesis tomēr tās drīz būs sācies un jau šajā brīdī ir velme zināt vai vienkārši pafantazēt kāds būs rudens, it īpaši kāda būs ziema, jo līdzīgi kā rudenī, dienas kļūst īsākas un tumšākas, gaiss kļūst aukstāks ar katru nedēļu. Tāpēc es ļauju ielūkoties manā sastādītā prognozē. Garantēju, ka šai prognozei piepildoties ir diezgan atšķirīga iespējamība, jo dabā kā parasti viss var mainīties, līdz ar to arī paši profesionālāki sinoptiķi mēdz kļūdīties, kā piemēram Accuweather prognozes sezonai ! Prognozes rakstiskajā veidā būs attiecināma tikai uz Latviju un tās galvaspilsētu Rīgu !

Septembris 2019

september 19

Šajā tabulā ir atspoguļotas vidējās gaisa temperatūras svārstības mēnesī. Šādas tabulas varēs aplūkot sadaļā zem Oktobris, Novembris, Decembris, Janvāris un Februāris.

september firstseptember secondseptember third

Šajās trīs tabulās var aplūkot gaisa masu pārvietošanas virzienus. Sarkanās un zilās krāsas līnijas apzīmē siltās un aukstās gaisa masas zonas robežu, sarkanā (siltais gaiss), zilā (aukstais gaiss). Bultas apzīmē gaisa masas pārvietošanas virzienus. Pirmais attēls no kreisās puses attēlo situāciju mēneša pirmo dekādi (1-9 datums), otrais attēls no labās puses attēlo situāciju mēneša otro dekādi (10-19 datums) un trešais attēls apakšā attēlo situāciju mēneša trešo dekādi (20-30, 31 datums). Šādas līdzīgas tabulas būs apskatāmas zem sadaļas Oktobris, Novembris, Decembris, Janvāris un Februāris.

Septembra sākumā Latvija atradīsies starp divu gaisa masu robežām. Tas nozīmē, ka laika apstākļi būs raksturīgi šim laika periodam, bet tuvāk mēneša vidum no Eiropas plašumiem pie mums ieplūdīs siltākas gaisa masas, atsevišķās dienās gaiss iesils līdz pat +22 +24 grādiem. Mēneša beigās laika apstākļi būtiski mainīsies un rudens ļaus par sevi zināt, jo no ziemeļiem un ziemeļaustrumiem pakāpeniski ieplūdīs aukstāks gaiss, tajā skaitā palielināsies nokrišņu daudzums un to intēnsivitāte, kā arī piekrastes rajonos var sagaidīt jūras efekta nokrišņu sezonas sākumu, kurš izpaužas kā stiprs lietus, ar krusu un dažreiz arī ar pērkona negaisu.

Oktobris 2019

october firstoctober secondoctober thirdoctober

Praktiski visu oktobra pirmo pusi dominēs visai patīkams laiks, tikai dažās dienās varētu uzlīt, atsevišķās saulainajās dienās gaisa temperatūra pakāpsies līdz pat +15 +18 grādiem. Oktobra vidū būs aukstuma vilnis, kurš izraisīs īslaicīgu meteoroloģiskās ziemas iestāšanos, jo vidējā diennakts gaisa temperatūra pazemināsies līdz vai zem 0 grādiem. Nokrišņu šajā laika periodā būs maz, jo laika apstākļus ietekmēs anticiklons. Oktobra pēdējā dekādē atgriezīsies rudenim atbilstoši laika apstākļi, bet saulainu dienu būs krietni mazāk, pārsvarā līs lietus, nakts stundās iespējams arī pirmais sniegs, gaisa temperatūra dienas stundās būs ap +5 +10 grādiem, nakts stundās virs un zem 0 grādiem.

Novembris 2019

november firstnovember secondnovember thirdnovember 19

Sakoties Novembrim Latvijā ieplūdīs aukstās gaisa masas, kuras atnesīs pirmos sniegputeņus un pirmo sniega segu, bet sniega sega tomēr nedaudz samazināsies mēneša vidū, kad atgriezīsies Novembrim atbilstoši laika apstākļi. Novembra vidū pārsvarā lietus mīsies ar sniegu, radot atkusni, apledojumus uz ceļiem, gaisa temperatūra diennakts laikā būs virs 0 +2 grādiem, brīžiem parādīsies migla. Novembra trešās dekādes sākumā no ziemeļaustrumiem Latvijā ieplūdīs arktiskās gaisa masas, gaisa temperatūra diennakts laikā pazemināsies zem 0 grādiem un šajā laika periodā atsāks veidoties sniega sega. Novembra beigās laika apstākļus pēc sniega nokrišņiem noteiks anticiklons, līdz ar to sals arvien vairāk pastiprināsies un gaisa temperatūra pat dienas laikā būs zem -8 -10 grādiem, nakts stundās sals būs līdz pat -20 grādiem.

Decembris 2019

december firstdecember seconddecember thirddecember 19

Kalendāra pirmais ziemas mēnesis, Decembris, mēneša sākumā sāksies ar ziemai raksturīgiem laika apstākļiem, brīžiem arī snigs, jo pēc Novembra beigām anticiklons zaudēs savu ietekmi, līdz ar to kļūs siltāks, bet maksimāla gaisa temperatūra nebūs augstāka par -1 -2 grādiem. Mēneša vidū laika apstākļus ietekmēs kārtējais anticiklons, kurš būs visai plašs un noturīgs. Šis anticiklons Latvijā atnesīs ilgstošu sala periodu, dienas laikā gaisa temperatūra nebūs augstāka par -10 -12 grādiem, nakts laikā gaisa temperatūra būs -20 -30 grādu intervālā. Tuvāk Ziemassvētkiem un Jaunajam 2020.gadam Latvijā no dienvidiem un dienvidrietumiem ieplūdīs siltās gaisa masas, kuras vispirms atnesīs stiprus sniega nokrišņus, vēlāk sniegu nomainīs salstošs lietus jeb atkala, bet pēc Ziemassvētkiem Latvijā no jauna pastiprināsies sals, brīžiem arī snigs.

Janvāris 2020

january firstjanuary secondjanuary thirdjanuary 20

Janvāra sākumā laika apstākļus ietekmēs anticiklons, līdz ar to laiks būs sauss un spīdēs saule, kas ļaus gaisa temperatūrai dienā, it īpaši naktī, pazemināties zemāk par -8 -15 grādiem. Visa sinoptiska situācija mainīsies mēneša vidū, kad no Eiropas Latvijā ieplūdīs siltais gaiss, kurš atnesīs atkusni gandrīz visa mēneša garumā. Mēneša vidū atkušņa dēļ sniega sega strauji sarūks, kura izraisīs peļķu un plūdu veidošanos, jo sniega sega līdz tam laikam būs krietni biezāka. Atkušņa laikā gaisa temperatūra gan naktī, gan dienā būs augstāka par 0 -1 grādu. Mēneša beigās no jauna kļūs aukstāks, sniega sega atsāks palielināties, diennakts gaisa temperatūra būs zem 0 -5 grādiem.

Februāris 2020

february firstfebruary secondfebruary thirdfebruary 20

Februāra sākumā laika apstākļus turpinās noteikt anticiklons, līdz ar to gan naktī, gan dienā būs skaidrs un sauss laiks. Anticiklons līdz Februāra vidum kļūs plašāks un noturīgāks, līdz ar to nokrišņu joprojām praktiski nebūs un gaisa temperatūra pat dienas stundās sasniegs -20 -25 grādus, bet nakts stundās sals būs līdz pat -35 -40 grādiem. Šis anticiklons savu ietekmi zaudēs tikai mēneša pēdējā dekādē, kad pakāpeniski kļūs siltāks un nokrišņu būs vairāk, bet atkusnis vēl neatgriezīsies, jo gaisa temperatūra diennakts laikā pagaidām nepaugstināsies virs 0 grādiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Comment

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s